Officers

Executive Officers

Aidan Lewis –

Undergraduate Student Body President

Caleb McGrath –

Student Body Treasurer

Charles O’Donnell –

Communications Director

Ethan Lewellin – 

Events Director

Cooper Eisman –

Senator At-Large to the Institution

 

Anna Smith –

Undergraduate Student Body Vice President

Hayden Cooreman

Student Body Representative to the Board of Trustees

Brie Wutzlhofer-

Parliamentarian

Zafar Durrani –

Chief of Staff

Rachel Chagnon –

Senator At-Large to the Community

Emmelia Ashton –

Senator At-Large to the Faculty

 

 

Governing Body Representatives

Weston Gary –

Board of Student Media Representative

Kelsey Ferro –

Board of Student Organizations Representative

Ny’asia Crosley –

Board of Student Organizations Representative

Ash Shrestha –

Mines Activities Council Representative

Patricia Lamminar –

Multicultural Engineering Program

Dena Abushanab –

International Student Council Representative

Vacant – ✉

Interfraternity Council Representative

Michaele Brooks –

Panhellenic Council Representative

Andres Saa –

Student Athletic Advisory Committee Representative

Sidney Wilson

Student Athlete Advisory Committee Representative

Renata Boyd –

Student Athletic Advisory Committee Representative

 

 

Chair Positions

Aidan Borgo –

Student Well-Being Chair

Vacant – ✉

DI&A Chair

Senior Officers

Evan Felger –

Senior Class President

Grant Kahl –

Senior Class Representative

Mitch Watkins –

Senior Class Representative

Audrey Bradford –

Senior Class Representative

Junior Officers

 

Gabriel Berland –

Junior Class President

Julia Kaase

Junior Class Representative

Isaac Gallegos

Junior Class Representative

Jack Egger

Junior Class Representative

 

Sophomore Officers

Benjamin Stern –

Sophomore Class President

Zaid Safian –

Sophomore Class Representative

Jacob Moran –

Sophomore Class Representative

Emma Benzie-

Sophomore Class Representative

First-Year Officers

Nikita Hanov –

First-Year Class President

Isabel Tanner –

First-Year Class Representative

Lauren Brown –

First-Year Class Representative

Alex Strong –

First-Year Class Representative

Advisors

Derek Morgan –

Advisor – Dean of Students

Colin Terry –

Advisor – Assistant VP for Student Life

Sheena Martinez –

Assistant VP of Student Life for Equity and Engagement

Mary Elliot –

Director of Residence Life and Housing

 

Undergraduate Student Government